Skandia w opałach

“Powrót Temudżeinów” Johna Flanagana to już VIII część przygód z serii fantasy dla młodzieży, o Drużynie Czapli, której przewodzi Hal. Tym razem ekipa będzie zmuszona do walki z przeciwnikami ze Wschodu, którzy chcą za wszelką cenę przejąć Skandię. Wszystko pozostanie w rękach chłopaków-wyrzutków, którzy będą za wszelką cenę starali się udowodnić swoją wartość, nawet jeśli mieliby zginać w rwącej toni rzeki, w której przyjdzie im walczyć.

Hal, który dopiero co doprowadził Drużynę do zwycięstwa po wielu perypetiach z Zavacem, znów będzie wątpił w swoje siły. W tym tomie, szerzej niż we wszystkich innych poznamy jego historię, której elementy zaczną układać się w bardzo smutną, pełną zawirowań opowieść o chłopcu, którym wszyscy gardzili, którego nikt nie kochał. Jego droga do bycia dowódcą okupiona jest wieloma wyrzeczeniami, zaczynając od morderczych treningów, kończąc na zdobywaniu wiary we własną wartość. Jego rozmyślania coraz częściej będą go prowadziły na mieliznę pesymistycznego rozrachunku ze swoim życiem, z której wyratują go tylko jego wierni przyjaciele.

Zwiadowcy do spraw specjalnych

Drużyna. Tom 8. Powrót Temudżeinów to zbiór przeróżnych, skrajnych osobowości, połączonych ze sobą chęcią uczynienia czegoś istotnego z własnym życiem, chęcią pomocy innym i udowodnieniem, że nie liczy się to skąd pochodzisz, ale jaki jesteś. Mordercze, wykańczające treningi cały czas doprowadzają ich do skrajnego wyczerpania, ale prowadzą do celu, na którym zależy każdemu z nich. Dodatkowo, zwłaszcza w tym tomie, przeciwnicy będą robili wszystko, by obrócić mieszkańców Skandii przeciwko Czaplom, mieszając ich cały czas w nieczyste zachowania, a nawet posądzając o kradzież. W tym tomie, silniej niż w poprzednich, będziemy świadkami przygód Thorniego i Stiga, którzy do tej pory grali drugoplanowo, będąc tłem dla samego Hala. Ich rozbudowane historie i przede wszystkim dość zaskakująco dodane umiejętności i siła przebicia będą dla czytelnika pozytywnym zaskoczeniem.

Publikacja traktuje o ogromnej, niezłomnej przyjaźni, która jest w stanie przeciwstawić się najsilniejszym przeciwnościom losu. W szerszej perspektywie to bardzo cenna lekcja o oddaniu się pasjom i niezwracaniu uwagi na uwagi i krytykę innych. Przygody Drużyny Czapli, poza klasyczną wędrówką i ratunkiem z opresji, o co zostaną poproszeni, jest również świadectwem tego, jak są postrzegani przez mieszkańców Skandii. Nie zważając na przytyki mniejszości starają się robić to, co potrafią najlepiej. To ogromne świadectwo, nie tylko ich hartu ducha, ale też ogromnego oddania, dla wyznawanych wartości i siebie nawzajem.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com